1. Başvuru kriterleri nelerdir?

Başvuru kriterleri ile ilgili en son bilgiler için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakınız:

http://sbe.metu.edu.tr/en/executive-mba

 

2. Nereye başvurmalıyım?

EMBA programına başvurular ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne yapılmaktadır. Başvurular için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakınız: 

http://oibs2.metu.edu.tr/Ms_Phd_Applications/

Sadece tüm başvuru kriterlerini karşılayan eksiksiz başvuruların değerlendirme için bölüme gönderildiğini lütfen unutmayınız. Bu nedenle, başvuru kriterlerini sağlamıyorsanız ya da geçerli sınav puanlarına sahip değilseniz ya da başvuru için gerekli diğer tüm belgeleriniz hazır değilse, başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

3. Başvuru koşullarını karşılamıyorsam yine de EMBA programına kabul edilebilir miyim?

SSS 2'de de açıklandığı gibi, başvurularında eksikleri olan ya da başvuru kriterlerini karşılamayan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

4. İşletme Bölümü Bahar yarı yıllarında EMBA programına öğrenci kabul ediyor mu?

Hayır. EMBA programına başvurular sadece Güz dönemleri için kabul edilir. Bu nedenle, güz yarı yılında başlayan program için son başvuru tarihini kaçırdıysanız, bir sonraki yılın başvurusunu beklemeniz gerekecektir.

 

5. EMBA programının ücreti ne kadar?

EMBA bir ikinci öğretim programıdır ve kredi saati başına ödenen ücret zamanla değişebilir. EMBA eğitim ücretlerine ilişkin güncel bilgiler için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakınız:

http://oidb.metu.edu.tr/tr/katki-payi-miktarlari

 

6. EMBA eğitim ücretini taksitle ödeyebilir miyim?

Hayır. Her dönemin başında, etkileşimli kayıt dönemi başlamadan önce öğrencilerin o dönem için eğitim ücretinin tamamını ödemeleri gerekmektedir. Dönem başına tutar alınan derslerin toplam kredi saatine bağlıdır. Akademik danışmanınız toplam kredi saati sayısı konusunda size bilgi verecektir.

 

7. EMBA programı için mevcut 9 aylık ve 21 aylık seçenekler arasındaki fark nedir?

9 aylık seçenek daha yoğun bir programdır. Öğrenciler iki yarıyılda dönem başına 9 ders alarak toplam 18 ders (30 kredi) tamamlarlar. Güz ve Bahar dönemlerinde alınan kredi saatlerinin toplamı sırasıyla 16 ve 14'tür. 21 aylık seçenekte, öğrenciler 9 aylık seçeneğe kıyasla dönemlik ders yükünün yarısını alırlar ve programı 2 dönem yerine 4 dönemde tamamlarlar. Bu seçenekte 9 aylık seçenekte alınan tüm dersler ve ek olarak 2 adet 1’er kredilik Bilimsel Hazırlık dersi alınır. 

 

8. Yaz okulunda ders alabilir miyim? Diğer üniversitelerden ders alıp EMBA programıma saydırabilir miyim?

Hayır. İşletme Bölümü yaz okulunda herhangi bir EMBA dersi açmamaktadır. Ayrıca EMBA programı öğrencilerinin ODTÜ'de başka bir bölümden ya da başka bir üniversitenin yüksek lisans programından ders alıp saydırması da mümkün değildir. 

 

9. EMBA programında aldığım bir dersten başarısız oldum. Bu ders bölümün gündüz (birinci eğitim) MBA programında da veriliyor. Dersi MBA programından alıp EMBA programına saydırabilir miyim?

Hayır. EMBA ikinci eğitim programı MBA de birinci eğitim programı olduğu için, YÖK yönetmeliklerine göre bu iki program arasında ders transferine izin verilmez.

 

10. Programa kabul edildim. Derslere nasıl kaydolabilirim?

Daha önce hiç ODTÜ öğrencisi olmadıysanız, ODTÜ akademik takviminde gösterilen yeni öğrenci kayıt döneminde kendinize bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Bu hesabı oluşturmak için lütfen aşağıdaki bağlantıyı kullanınız:

http://useraccount.metu.edu.tr/newstudent/

Öğrenci hesabınızı oluşturduktan ve dönem için öğrenim ücretinizi ödedikten sonra, etkileşimli kayıt programını kullanarak derslerinize kaydolabilirsiniz. Hangi derslere kaydolacağınız konusunda akademik danışmanınız ile görüşmelisiniz. Ayrıca kayıt yaptıktan sorna yine akademik danışmanınızın onayını almanız gerekmektedir; aksi takdirde kaydınız geçersiz olur. Etkileşimli kayıtlar hakkında bilgi için lütfen aşağıdaki bağlantıya bakınız:

http://oidb.metu.edu.tr/etkilesimli-kayitlarla-ilgili-genel-bilgiler

 

11. Doktora derecesi almak istiyorum. EMBA derecemi aldıktan sonra Türkiye'deki bir doktora programına başvurabilir miyim? EMBA derecemi aldıktan sonra yurtdışında bir doktora programına başvurabilir miyim?

EMBA programı tezsiz bir program olduğundan, YÖK kuralları ve yönetmelikleri bu tür tezsiz programların mezunlarının Türkiye'deki doktora programlarına devam etmelerine izin vermemektedir. Bununla birlikte, lisans sonrası doktora programları olarak tasarlanan Bütünleşik Doktora Programı seçeneği sunan programlara başvurabilirsiniz.

Yurtdışındaki doktora programlarının genellikle yüksek lisans derecesi ile ilgili bir ön koşulu yoktur. Bu nedenle, EMBA derecenizi tamamladıktan sonra yurtdışında doktora programlarına başvurabilirsiniz.

 

12. EMBA programındayım. Yurtdışında başka bir yüksek lisans programına kabul edildim ya da sağlık sorunları yaşıyorum ya da askerlik hizmetimi yerine getirmeye karar verdim, vb. Dönem izni alabilir miyim?

Evet. Sosyal Bilimler Enstitüsü, aşağıdaki beş mazeretten birini belgeleyebilirseniz dönem izni almanıza izin verebilir: eğitim, askerlik, sağlık sorunları, maddi/ailevi nedenler ve Erasmus/değişim programına katılım. Dönem izni alabilmek için İşletme Bölüm başkanlığına hitaben yazılmış bir dilekçe hazırlamanız ve gerekli belgelerle birlikte akademik danışmanınıza sunmanız gerekir. İzin talebinizin li bulunma dilekçenizin İşletme Bölümü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından onaylanması gerekecektir. En fazla iki yarıyıl boyunca izinli olmanıza izin verilebilir.

 

13. Lütfen aşağıdaki bağlantılarda yer alan yönetmelikleri okuyarak haklarınız ve sorumluluklarınızdan haberdar olun:

http://oidb.metu.edu.tr/tr/orta-dogu-teknik-universitesi-lisansustu-egitim-ogretim-yonetmeligi

http://oidb.metu.edu.tr/tr/orta-dogu-teknik-universitesi-ikinci-ogretim-tezsiz-yuksek-lisans-programlari-yonergesi

 

14. Lütfen aşağıdaki bağlantıda yer alan akademik takvime bakarak önemli tarihleri not edin:

http://oidb.metu.edu.tr/akademik-takvim


Son Güncelleme:
24/07/2020 - 13:39