Son Güncelleme:
18/07/2020 - 15:16

Genel Bilgi

ODTÜ İşletme Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin (İİBF) bir parçası olarak 1957’de kurulmuştur. İşletme Bölümü uzun yıllar İİBF bünyesindeki diğer üç bölümle aynı binayı paylaştıktan sonra 2000 yılında, Uluslararası İlişkiler Bölümü ile birlikte, şu anda bulunduğu yeni binasına (İİBF-B Binası) taşındı. Yeni binanın yapım, dijital altyapı ve donanım maliyetlerinin yaklaşık yarısı aralarında Türkiye’nin en büyük bankalarından birinin Yönetim Kurulu Başkanının da bulunduğu çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinde yer alan bölüm mezunlarının yaptığı kurumsal bağışlar tarafından karşılanmıştır.

İİBF-B Binası, güncel teknolojilere uygun sınıfları ve laboratuvarlarıyla birlikte özel tasarımıyla öğrencilerin bireysel ve takım çalışmalarına olanak sağlayan çalışma alanları da içerir. Hilal şeklinde tasarlanan küçük (60 öğrenci) ve büyük (250 öğrenci) boyutlardaki sınıflar aynı zamanda uluslararası bilimsel konferanslardan, diplomatik misyon düzeyindeki toplantılara kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.  

ODTÜ İşletme Bölümü kuruluşundan bu yana 6000’den fazla mezun vermiştir. Bölüm mezunları uluslararası ve ulusal pek çok büyük şiket ve kurumda üst düzey yöneticilik pozisyonlarında yer almaktadır. Akademide çalışmayı tercih eden mezunlar ise Türkiye’nin ve dünyanın başlıca üniversitelerinde araştırma ve eğitim faaliyetlerine devam etmektedirler. İşletme Bölümü’nün lisans, yan dal, yüksek lisans ve doktora programlarında şu anda toplamda 600’den fazla lisans ve 100’den fazla yüksek lisans ile doktora öğrencisi eğitimine devam etmektedir. Programların amacı öğrencileri finans, organizasyon teorisi ve davranışı, pazarlama, üretim yönetimi, muhasebe, bilgi sistemleri ve stratejik yönetim alanlarında başarılı birer kariyere hazırlamaktır.   

ODTÜ kampüsü öğrencilere kültürler ve disiplinler arası etkileşime ve öğrenmeye açık bir ortam sunar. İşletme Bölümü aynı zamanda Erasmus ve Mevlana programlarıyla dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilere ve yan dal programıyla ODTÜ’nün başka bölümlerinde okuyan öğrencilere de ev sahipliği yapmaktadır. Bölüm öğrencileri de uluslararası değişim ve üniversite tarafından sunulan yan dal ve çift ana dal programlarına oldukça büyük ilgi göstermektedir. İşletme Bölümü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki AACSB akreditasyonuna sahip New York Eyalet Üniversitesi (State University of New York (SUNY)) Binghamton kampüsü ile ortaklaşa yürütülen programla lisans öğrencilerine çift diploma imkanı da sunmaktadır. Ayrıca, kampüsteki en aktif öğrenci topluluklarından biri olan ODTÜ İşletme Topluluğu da bölüm çatısı altında yer alır. 

İşletme Bölümü, her yıl 2.5 milyon öğrencinin girdiği üniversite yerleştirme sınavlarında en üst %0.1’lik dilimde yer alan öğrenciler tarafından tercih edilir ve ODTÜ’deki diğer sosyal bilimler lisans programlarına kıyasla üniversite sınavlarında daha iyi dereceler elde etmiş öğrencileri bünyesine katar. Bölüm öğrencilerinin bu yüksek potansiyeli ulusal ve uluslararası birçok şirketi, yarışma, staj ve işe alımlar için bölümde çeşitli etkinlikler düzenlemeye ve öğrencilerle iletişime geçmeye teşvik eder. Çok uluslu ve ulusal şirketlerde çalışan önde gelen iş insanları ODTÜ İşletme öğrencileri ile sınıf sunumlarında, ürün geliştirme ve sorun çözme yarışmalarında ve kariyer gelişim sunumlarında beraber çalışır. ODTÜ İşletme mezunlarının ulusal ve uluslararası kurumlarda başarıyla yürüttükleri yöneticilik görevleri, öğrenciler ve endüstri profesyonelleri arasında dinamik bir etkileşim ortamı oluşmasını sağlar. Mezun olacak öğrencilerin yarısından fazlası henüz diplomalarını almamışken şirketlerle görüşmelere başlar ve ilk işlerine girer.