1)    Burs olanakları nelerdir?

Bu programlar için, ilgili yerleştirme (Y-ÖSS) puanına bağlı olarak öğrenim ücretine yönelik sınırlı sayıda kısmi burs verilmektedir. Ayrıca, program süresince üstün başarı gösteren öğrenciler için de burs olanağı sağlanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Burs Olanakları sayfasını inceleyebilirsiniz:

https://suny.metu.edu.tr/burs-olanaklari

 

2)    Amerika'ya gitmek için önkoşul var mı?

Evet. Öncelikle, ODTÜ'de öğrenim gördüğünüz dönemdeki akademik başarınızın yeterli olması gerekir. Akademik başarınızın yeterli sayılabilmesi için genel ağırlıklı not ortalamanızın (CGPA) 2.00’nin üzerinde olması gerekmektedir. İkinci olarak, İngilizce dil yeterlilik belgesini (TOEFL veya IELTS) sağlamanız gerekir. Üçüncü olarak, ABD vizesi almak için gerekli işlemleri zamanında tamamlamanız gerekir.

 

3)    İngilizce yeterlilik belgesi nedir?  

SUNY kampüsünde öğrenime başlayabilmek için, gerekli olan TOEFL veya IELTS puanını almanız gerekmektedir. Farklı programlar, farklı TOEFL puanı istemektedir; bu puanları http://suny.metu.edu.tr/egitim-dili sayfasından öğrenebilirsiniz. Ayrıca, TOEFL belgesinin ABD vize işlemlerinin tamamlanmasına izin verecek şekilde önceden (Bir sonraki Güz döneminde SUNY'e gidebilmek için önceki Şubat ayı ortasına kadar) alınması gerekir.

 

4)  Vize için gerekli işlemler nedir?  

Öncelikle New York'taki üniversiteniz tarafından sizden istenen belgelerin zamanında tamamlanıp gönderilmesi gerekmektedir. Bu belgeler (TOEFL/IELTS notunuz, lise not çizelgeniz, öğrenim ücretlerini karşılamak için bir bankadan alınan, mali durumunuzun yeterli olduğunu gösteren belge ve kayıt için gerekli diğer belgeler) ABD'deki üniversiteniz tarafından onayladıktan sonra size bazı ek formlar ve vize almanız için gerekli olan I-20 belgeniz gönderilecektir. SUNY programına kabul edilen öğrenciler ABD'de öğrenim görmek için gerekli vizeyi kendileri almakla yükümlüdür ve öğrenciler ABD vizesi alabilmek için gerekli koşulları yerine getirmelidirler. Türk ve Amerikan program koordinatörleri vize başvurularında öğrencilere yardımcı olacaklardır.
 

5)  ABD'ye gitmek için gerekli akademik başarı nedir?   

ODTÜ'de geçerli olan akademik kurallar gereğince genel not ortalaması ve/veya dönem not ortalaması 2.00'nin altında olan lisans öğrencileri başarısız sayılırlar. Başarısız öğrencilerden ikinci ve daha üst dönem öğrencisi olanların öğrenimlerine devam edebilmeleri için kayıtlı bulundukları dönem sonu itibariyle genel not ortalamalarının en az 2.00 olması gerekir. Kayıtlı bulunduğu dönem sonunda genel not ortalaması 2.00'den daha düşük olan ikinci ve daha üst dönemdeki bir öğrencinin daha önce almadığı bir dersi alabilmesi için genel not ortalamasını 2.00'e çıkartması gerekir. Bu durumdaki öğrenciler, genel not ortalamalarını belirtilen düzeye çıkartıncaya kadar ODTÜ'de, daha önce aldıkları dersleri tekrarlamak durumunda kalırlar. Başarısız öğrencilerden genel not ortalaması 2.00'nin altında olmayan ancak ODTÜ'de çok sayıda dersten başarısız oldukları için SUNY'de gerekli sayıda ders alamayacak öğrencilerin de SUNY kampüsüne gitmeleri mümkün olmayabilir. İkinci grup öğrencilerin durumu, program koordinatörlerinin görüşü, Fakülte Yönetim Kurulu ve Rektörlüğün kararıyla kesinleşir.

 

6) Bu sene öğrenim ücretleri ne kadar olacak?    

Katkı payı ücretleri hakkında bilgi https://suny.metu.edu.tr/ucretler adresinde yer almaktadır.

 

7) Yurtta kalmak zorunlu mu? Yurtta kalırsam tanıdığım bir arkadaşımla kalma şansım var mı? 

Amerika'da geçirdiğiniz süre boyunca yurtta kalmanız zorunlu olmamakla birlikte önerilmektedir. Yurtta kalmak, yeni arkadaşlar edinmeniz, kampüsün sunduğu olanaklardan daha kolay ve daha fazla yararlanmanıza, yaşama daha çabuk uyum sağlamanıza katkıda bulunacaktır. Ayrıca yurtta kalmanız durumunda, elektrik, su, yakıt, ulaşım gibi giderlerden ve zaman kaybından kurtulabileceksiniz. 

Yurtta tanıdığınız bir arkadaşınızla kalma şansınız var. Ancak yabancı dilinizi geliştirebilmeniz, farklı kültürlerden insanları daha iyi tanımanız ve onların yaşam tarzlarını öğrenebilmeniz açısından yabancı bir arkadaşla kalmayı tercih etmeniz yararınıza olacaktır. 

 

8) Yaz okulunda ODTÜ’den ders alabilir miyim? Alabilirsem, ne kadar ücret ödemem gerekiyor?  

ODTÜ Yaz Okulu'nda SUNY derslerinin en az 5 öğrenci olması durumunda açılması düşünülebilir. ODTÜ Ankara kampüsünde öğrenim gören öğrenciler (hazırlık yılı hariç) yaz okulu ücretlerini normal ODTÜ öğrencileri için belirlenen kredi başına ücret miktarına göre yapacaklardır ancak ücretler SUNY hesaplarına yatırılmalıdır.
 

9) 4 yıllık eğitimim boyunca yapılacak olan ücret artışlarından etkilenecek miyim? 

Evet. Bu kural ÖSYM Kılavuzu'nda belirtilmektedir.

 

10) “General Education Requirement” dersini almak istemiyorum ya da ODTÜ’de almak istiyorum. Bu mümkün mü?  

SUNY diploması almak için "General Education (GenEd)" derslerini tamamlamanız gerekir. Burada alınacak bir dersin SUNY GenEd dersi yerine sayılıp sayılamayacağı sorusuna program koordinatörleri cevap verebilir.  
 

11) ABD vizesi alamazsam ne olur? 

Vize almakta sorun yaşamanız beklenen bir durum değildir. Ancak böyle bir durum olursa Türkiye'de ya da başka bir ülkede eşdeğer bir programa yatay geçiş için başvurabilirsiniz. Yatay geçiş mümkün olmazsa, YÖK'e başvurarak Türkiye'deki eşdeğer bir programa yerleştirilme yolunu deneyebilirsiniz. 

 

12) New York JFK Havaalanı'ndan Binghamton kampüsüne ulaşım nasıl olacak?

Seyahatinizi grup olarak ayarlayıp kampüs koordinatörlerinizi varış tarihiniz konusunda zamanında haberdar etmeniz durumunda toplu transferler ayarlanacaktır.


Son Güncelleme:
04/10/2022 - 09:10