1. Bir dönemde beşten daha fazla veya beşten daha az ders alabilir miyim?

Hayır. MBA programı tam zamanlı bir programdır. Tam zamanlı öğrenci statünüzü koruyabilmeniz için programa kayıtlı bulunduğunuz dönem için belirlenen derslerin tamamını almanız gereklidir. Daha önceki dönemlerde verilen bazı derslerde başarısız olduysanız, yine kayıtlı olduğunuz dönem için belirlenen ders sayısı kadar ders almanız gerekir ancak bu durumda öncelik geçen dönemlerde kaldığınız derslere verilecektir. Ayrıca bir dönem içinde beşten fazla ders almanıza mümkün değildir.
 

2. Tezli MBA programındayım. Tezsiz MBA programına geçiş yapabilir miyim?

Evet. Tezsiz MBA programına geçiş yapmak istediğinize dair bir dilekçe yazmanız ve akademik danışmanınıza sunmanız gerekir. Danışmanınız o zamana kadar tezli MBA programında aldığınız ve başarılı olduğunuz dersler ile tezsiz MBA programına geçiş yaptığınızda almanız gerekecek dersleri belirten bir form doldurur. Bu işlemlerin programdaki üçüncü döneminizin başlangıcında yapılması ve ekle/çıkar haftasının sonuna kadar tamamlanmış olması gerekir.
 

3. Tezsiz MBA programındayım. Tezli MBA programına geçiş yapabilir miyim?

Evet. Tezli MBA programına geçiş yapmak istediğinize dair bir dilekçe yazmanız ve akademik danışmanınıza sunmanız gerekir. Danışmanınız o zamana kadar tezsiz MBA programında aldığınız ve başarılı olduğunuz dersler ile tezli MBA programına geçiş yaptığınızda almanız gerekecek dersleri belirten bir form doldurur. Bu işlemlerin programdaki üçüncü döneminizin başlangıcında yapılması ve ekle/çıkar haftasının sonuna kadar tamamlanmış olması gerekir.
 

4. Tezli MBA programındayım. Tez danışmanımı ne zaman seçmem gerekiyor?

Programdaki üçüncü döneminize başlamadan önce tez danışmanınızı seçip çevrimiçi işlemleri tamamlamanız gerekir. Çevrimiçi işlemleri tamamlayabileceğiniz son gün üçüncü döneminize başlamanızdan önceki Eylül ayının ilk cuma günüdür. Ancak bu tarihin değişme olasılığına karşı akademik takvimden bir kez daha teyit etmeniz önerilir. Tez danışmanınızı seçerken lütfen önce birlikte çalışmak istediğiniz öğretim üyesiyle görüşün. Öğretim üyesi sizinle çalışmayı kabul ettikten sonra altta verilen bağlantıdan çevrimiçi danışman atama işlemini tamamlayın:

https://oibs.metu.edu.tr/Ms_Phd_Advisor_Assignment_yetmish1/

Yukarıda bağlantıda tamamlanması gereken işlemin dört adımlı bir işlem olduğunu unutmayın. Siz danışmanınızı seçip tez başlığınızı ve özetinizi girdikten sonra sırasıyla sizin, tez danışmanınızın, İşletme Bölümü’nün ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün danışman atamanızı onaylaması gerekmektedir.

 

5. Tezli MBA programındayım ve bir tez danışmanım var. Danışmanımı değiştirebilir miyim?

Evet. Eğer ilk danışmanınız kabul ederse, tez danışmanınızın değişmesi için önceki soruda açıklanan dört adımlı işlemin tersine çevrilmesi gerekmektedir. Bu durumda önce Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün, ardından İşletme Bölümü’nün ve son olarak da ilk danışmanınızın çevrimiçi sistemden onaylarını kaldırması gerekir. Yeni bir danışman seçmeniz durumunda yine dördüncü soruda açıklanan dört adımlı çevrimiçi işlemin yeni danışmanınız ile tamamlanması gerekmektedir.
 

6. Derslerimi okula sadece iki veya daha az gün gelebileceğim bir şekilde seçebilir miyim?

Hayır. MBA programı tam zamanlı bir programdır. Zorunlu ve seçmeli derslerin programları genellikle haftanın beş gününe dağılacak şekilde düzenlenir. Programa kayıtlıyken tam zamanlı çalışıyor olsanız bile derslere katılım tüm ODTÜ lisansüstü programlarında zorunludur.
 

7. Tezli/Tezsiz MBA programındayım. Kayıt haftasında şehir dışında olacağım, kaydımı nasıl tamamlayabilirim?

Kaydınızın tamamlanabilmesi için akademik danışmanınızın kaydınızı onaylaması gerekmektedir. Bu durumda onay sürecinde danışmanınıza şifrenizi sağlamanız gerekmektedir. Eğer kayıt haftasında şehir dışında olacaksanız kaydınızı tamamlayabilmenizin tek yolu şehir dışına çıkmadan önce akademik danışmanınızla hangi dersleri alacağınıza ve şifrenizi kendisine nasıl ileteceğinize dair görüşmenizdir. Danışmanınızın sizin bizzat kayıt onayına gelmediğiniz durumda uzaktan şifrenizi alarak kaydınızı onaylama yükümlülüğü yoktur. Programa kayıtlı olduğunuz her dönem danışmanınızın kaydınızı onaylaması gerektiğini lütfen unutmayın. Ayrıca yönetmeliklere göre programa kayıtlı olduğunuz tüm zaman boyunca yalnızca bir kez geç kayıt olma hakkınız vardır.
 

8. Tezli/Tezsiz MBA programındayım. Yaz okulunda ders alabilir miyim?

Hayır. İşletme Bölümü yaz okulunda MBA programı için zorunlu veya seçmeli ders açmamaktadır.
 

9. Tezli/Tezsiz MBA programındayım. Başka bir üniversiteden veya ODTÜ’nün başka bir bölümünden yaz okulunda ders alıp MBA programıma saydırabilir miyim?

Hayır. MBA öğrencilerinin ODTÜ’deki başka bir lisansüstü programdan veya başka bir üniversiteden aldıkları dersleri saydırmasına izin verilmez.
 

10. Tezli/Tezsiz MBA programındayım. Seçmeli derslerimin bazılarını ODTÜ’deki başka bir bölümden veya başka bir üniversiteden alıp programıma saydırabilir miyim?

Hayır. MBA öğrencilerinin ODTÜ’deki başka bir lisansüstü programdan veya başka bir üniversiteden aldıkları dersleri saydırmasına izin verilmez.
 

11. Tezli/Tezsiz MBA programındayım. İşletme Bölümü’nde lisans düzeyinden ders alıp programıma saydırabilir miyim?

Evet. Yalnızca akademik danışmanınızın onayı ile en fazla iki adet lisans düzeyindeki dersi MBA programınıza ve genel not ortalamanıza saydırabilirsiniz.
 

12. Lisans/Lisansüstü bölümüm İşletme/Endüstri Mühendisliği/benzer bir alandan. Gerekli derslerin tümünden veya bazılarından muaf sayılabilir miyim?

MBA programında almanız gereken derslere benzer dersleri lisans veya başka bir lisansüstü programda almış olsanız bile bu derslerden otomatik olarak muaf olamazsınız. Tezli veya tezsiz MBA programında en fazla iki dersten muaf olma hakkınız bulunmaktadır. MBA programının zorunlu derslerinden en fazla ikisinden muafiyet alabilmek için o derslerden muafiyet sınavına girip geçer not almanız gerekir (BB (80/100) veya üzeri). Eğer bir dersten muaf olursanız, muafiyet sınavından aldığınız nottan bağımsız olarak ders için harf notunuz not çizelgenizde EX (muaf) olarak görünür ve bu ders genel not ortalamanıza dahil edilmez. Muafiyet sınavları dersin normal müfredatta alınması gereken dönemin ekle/çıkar haftasının sonuna kadar tamamlanmış olmalıdır. Muafiyet sınavına başvurmak için lütfen akademik danışmanınızla ve dersi veren öğretim üyesiyle görüşün.
 

13. Tezli/Tezsiz MBA programındayım. Yurtdışında başka bir lisansüstü programa kabul edildim ya da sağlık sorunları yaşıyorum ya da askerlik görevimi yapmaya karar verdim. Programdan izin alabilir miyim?

Evet. Eğitim, askerlik, sağlık sorunu, maddi durum ya da değişim programları (Erasmus programı) olarak listelenen beş mazeretten birini belgelemeniz durumunda Sosyal Bilimler Enstitüsü size izin verebilir. Bir dilekçe yazıp gerekli belgelerle birlikte akademik danışmanınıza sunmanız gerekmektedir. İzin dilekçenizin hem İşletme Bölümü hem de Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından onaylanması gerekir. Öğrenim hayatınız boyunca en fazla iki dönem izin alabilirsiniz.
 

14. Lütfen aşağıdaki bağlantıdan üniversite yönetmeliklerini okuyarak hak ve sorumluluklarınızı öğrenin.

TÜRKÇE: http://oidb.metu.edu.tr/orta-dogu-teknik-universitesi-lisansustu-egitim-ogretim-yonetmeligi

İNGİLİZCE:    http://oidb.metu.edu.tr/en/middle-east-technical-university-rules-and-regulations-governing-graduate-studies

 

15. Lütfen aşağıdaki bağlantıdan akademik takvime bakarak önemli tarihleri not edin.

TÜRKÇE: http://oidb.metu.edu.tr/akademik-takvim

İNGİLİZCE: http://oidb.metu.edu.tr/en/academic-calendar


Son Güncelleme:
21/07/2020 - 11:52