Yöneticiler için tezsiz yüksek lisans programına başvuru kabul edilememektedir.

ODTÜ Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisansı, profesyonellerin kendilerini yönetici olarak yeniden keşfetmelerine ve yaşam boyu etkileşimde kalacakları bir ağ oluşturmalarına olanak tanıyan titiz ve işbirliği içinde bir öğrenme deneyimi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Program, en az üç yıllık iş tecrübesi olan profesyoneller arasından öğrenci kabul eder. Program, (i) işletme sorunları hakkında yeni bir bakış açısı geliştirmek ve ileri analiz yöntemleri hakkında bilgi edinmek, (ii) kariyerlerinde ilerlemeyi hızlandırmak ve (iii) ODTÜ İşletme Bölümü'nün iş dünyasındaki geniş ağının bir parçası olmak isteyen kişilere yöneliktir.

Müfredat, temel araç ve kavramları işletme yönetimindeki yeni gelişmelerle birleştirerek farklı geçmişlere sahip katılımcılara kapsamlı bir biçimde yönetim becerileri öğretir. Programın tasarımı öğrencilere iş dünyasında karşılaşılan sorunlar hakkında daha fazla farkındalık kazandırmayı ve öğrencilerin yönetsel kavram ve teknikleri gerçek hayatta karşılaşılan durumlara uygulama becerilerini geliştirmeyi amaçlar.

Program yapısı, farklı kişilerin programa katılırken iş yüklerine bağlı olarak  farklı tempolu alternatifleri tercih edebileceği düşünülerek tasarlanmıştır. Öğrenciler programa başladıklarında 9 aylık veya 21 aylık program seçeneklerinden birisini tercih ederler. Her iki alternatifte de yer alan dersler ve kredi saatleri aynı ancak planlanan dönem yükleri farklıdır.

Bu programda ders veren deneyimli öğretim üyelerimiz, yöneticilere sınıfta öğrendikleri ile işyerlerinde karşılaştıkları durumlar arasında hemen bağlantı kurma fırsatı yakalayabilecekleri, uygulama tabanlı ve uygulama odaklı bir öğrenme ortamı sunarlar. Ayrıca öğrenciler seçmeli derslerle belirli bir alanda daha fazla uzmanlık geliştirme fırsatına da sahip olurlar.

Programa özenle seçilmiş katılımcılar uzmanlık alanlarını ve iş deneyimlerini sınıf ortamına taşıyarak  öğrenmeye katkıda bulunurlar. Katılımcılar genellikle temel bilimler ve mühendislik alanlarında eğitim görmüş, özel sektör, kamu ya da kar amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışan kişilerdir. Bu kişiler çoğunlukla finans ve savunma sanayii gibi sektörlerde, büyük çok uluslu ya da ulusal şirketlerde ya da yeni girişim şirketlerde çalışmaktadırlar.

ODTÜ Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisansı programı yaklaşık 30 katılımcıyı her hafta ODTÜ İşletme Bölümü öğretim üyeleriyle ODTÜ kampüsünde bir araya getirir. Böylece katılımcılar ODTÜ'nün “Bizler dünyayı değiştirebiliriz” düsturuyla ve bu düsturun temelini oluşturan bilginin keşfi, akademik özgürlük, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve inisiyatif alma değerleriyle yoğrulurlar.

Müfredat Sıkça Sorulan Sorular Şimdi Başvurun